Teknikel Motor

Benzinli Tırpanlar ve Özellikleri

Benzinli Tırpanlar ve Özellikleri

Benzinli Tırpan

Bağ, bahçe, çevre bakımı ve peyzaj işlerinde sıklıkla tercih edilen benzinli tırpanlar; hafif yapısı, esnek kullanım olanakları ve etkili performansı ile öne çıkar. Ot, sarmaşık, kısa kök ve çimenlerin hızlıca temizlenmesini sağlayan benzinli tırpanlar,  hem düz yüzeylerde hem de kaldırım kenarı ve duvar köşe yüzeyi gibi erişimi zor olan alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Benzinli Tırpan Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kesici borusu, motor ve başlık olmak üzere üç ana parçadan oluşanbenzinli tırpan modellerinin kurulumu, hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Benzinli motor dörtlü ana bağlantı delikleri ile kesici borusuna bağlanır. Kesici boru üzerine monte edilen tırpan başlığı ve yarım koruma haznesi de vidalandıktan sonra, omuz askısı ve kolçak gibi ek benzinli tırpan aparatları da cihaz üzerine takılarak montaj işlemi tamamlanır.  

Benzinli Tırpan Nasıl Kullanılır?

Cihazın kullanım talimatına göre ayarlanan benzin ve yağ, yakıt haznesine doldurularak benzinli tırpan hazır konuma getirilir. Benzinli tırpan kullanımı için güvenlik tedbirlerinin eksiksiz olarak alınması gerekir. Misina veya tırpan bıçağının monte edildiği tırpan başı iyice kontrol edilmeli, bağlantı ve güvenlik parçalarının sıkılığına bakılmalıdır.

Benzinli tırpanlar sadece iple çalıştırılabileceği gibi hem ip hem de marş motoru ile çalıştırılabilen ürünler de mevcuttur. Motor çalıştırıldıktan sonra en az 15 metrelik bir güvenlik çemberi oluşturulmalı, bu alan içine kimse alınmamalıdır. Ayrıca, uygulamayı yapan kişinin tırpan başlığını doğru açıda tutmasına ve eldiven, önlük, gözlük gibi güvenlik aksesuarlarını kullanmaya da özen göstermesi gerekmektedir.

Benzinli Tırpan Aksesuarları Nelerdir?

Kullanım ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan çok sayıda tırpan aksesuarı bulunmaktadır. Tırpan başlığı, testere, misina ve bıçaklar, cihazın işlevselliğini yükselten başlıca aksesuarlar arasında yer alır. Benzinli tırpan bıçakları; ikili, üçlü ve dörtlü ağızlara sahip olabilir. Çeşitli özellikleri üzerinde taşıyan tırpan testereleri de dal budama, toprak üzerinde çıkan kökleri temizleme ve sertleşmiş otları budama gibi işlemler için sıklıkla tercih edilir.

Altıgen, yuvarlak, yonca tipi ve köşeli gibi çeşitleri olan misinalar, otomatik tırpan başlıklarına bağlanarak uzun süreler boyunca çim ve ot temizliği için kullanılabilir. Misinanın kalınlığı ve uzunluğu, kullanım ihtiyacına uygun olarak belirlenebilir. Eskiyen veya kopan misinalar, yenisi ile kolaylıkla değiştirilebilir. Tırpan başlığı, tutma kolu, koruma haznesi, kesici aparatlar ve destekleyiciler de ot temizliği işlerinde kullanılan diğer benzinli tırpan yedek parçaları arasında yer alır.

Benzinli Tırpan Misina Değişimi Nasıl Yapılır?

Yeni nesil benzinli tırpanların misina değişimi oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Misina değişimi için öncelikle tırpan başlığı lokma anahtarı veya alyans anahtarı ile sökülür. Otomatik misina başlığı uygun şekilde tıpan ağzına bağlanır ve üst kapak bağlantı somunu iyice sıkılarak kapatılır. Tırpan başlığının sabit delik yuvalarından çıkarılan iki adet misina, başlık koruyucu çapına uygun olarak hizalanır. Misina koptukça ya da eskidikçe, hazne içindeki yeni misina ile değiştirilir ve uzun süreler boyunca rahatlıkla kullanılabilir.

Benzinli Tırpan Modelleri ve Fiyatları

Benzinli tırpan modelleri; yan tırpan, sırt tırpanı ve el tırpanı şeklinde sıralanabilir. Yüksek motor gücüne ve geniş yakıt deposuna sahip olan modeller, daha kolay ve konforlu bir şekilde yönetilebilmesi için sırttan taşımalıdır. Daha ufak ve hafif tırpan çeşitleri, yandan ve elden taşımalı olarak kullanılabilmektedir. Cihaz üzerindeki donanım ve aksesuar sayısı arttıkça, fiyat üzerinde de belli oranda artış gözlemlenebilir. Genel anlamda benzinli tırpan makinesi fiyatları ise ürünün markası, modeli, türü, kalitesi, motor tipi, aksesuarları ve teknik özellikleri gibi farklı detaylara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.  

Devamını Gizle